Powrót do strony głównej ZSO Kilka zdjęć z przedszkolakami... Karty z przedszkolnej kroniki Aktualności ZSO

NOTKA Z HISTORII

Niegdyś Przedszkole Nr 1 w Józefowie n. Wisłą mieściło się w dawnym budynku klasztornym kościoła pobernardyńskiego, obecnie parafialnego p. w. Bożego Ciała- 1730-43, spalonym w 1944 roku, a w 1945 odbudowanym.
     Klasztor, w którym miało swoją siedzibę przedszkole, został wzniesiony z fundacji Józefa Potockiego, wojewody kijowskiego.
     Po powstaniu styczniowym klasztor bernardynów został przejęty przez Skarb Królestwa- był wówczas murowany pod gontem.
     W 1865 roku klasztor był w złym stanie. Konsystosz Generalny Diecezji Lubelskiej został powiadomiony w 1872 roku o potrzebie restauracji kościoła i byłego klasztoru, w zabudowaniach którego znaleziono później miejsce dla szkółki elementarnej.
     W 1923 roku Departament Sztuki przeznaczył środki pieniężne na restaurację kościoła i klasztoru z puli na konserwację zabytków. W 1944 roku, w czasie działań wojennych ponownie spłonęły kościół i klasztor, ale kolejna odbudowa nieco uratowała barokową szatę architektoniczną.
     Po odbudowaniu klasztoru został on ponownie wykorzystany jako szkółka elementarna, a częściowo jako mieszkanie dla nauczycielki.
     Od roku 1957 w części budynku mieściło się przedszkole, początkowo jednooddziałowe. Dzieci przebywały tam w skromnych warunkach lokalowych i sanitarno-higienicznych.
     Dopiero rok szkolny 1996/1997 przyniósł nadzieję na poprawę i otworzył nowe perspektywy, bowiem w tym roku przeniesiono przedszkole do jednego ze skrzydeł nowo wybudowanego budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Józefowie n. Wisłą. Personel przedszkola odetchnął z ulgą- skończyły się wszelkie troski! Wszyscy zachwycali się przestrzenią, doskonałymi warunkami sanitarnymi i z zapałem zabrali się do zagospodarowywania pachnących jeszcze świeżą farbą pomieszczeń. Dzieci również nie mogły wyjść z podziwu i choć z pewnością tęskniły jeszcze za "starymi kątami", szybko przywykły do luksusu.

Z życia przedszkola... 2005/2006

Z życia przedszkola... 2006/2007

Z życia przedszkola... 2008/2009

Z życia przedszkola... 2009/2010

Z życia przedszkola... 2010/2011

Z życia przedszkola... 2011/2012

Z życia przedszkola... 2012/2013

Gazetka "Maluch":

Nowa strona o naszym przedszkolu!

Karta zgłoszenia na rok 2013/2014

Przedszkole w Chruślinie