3 marca uczniowie klas I A, I C i III B wybrali się na dwór króla Jana III Sobieskiego.
Po przekroczeniu bramy pałacowej „przenieśliśmy się” do XVII wieku. Niestety było zbyt wcześnie, aby w pełni docenić dekoracje przeznaczone do iluminacji. Niektórzy jednak bardzo chętnie fotografowali się w karocy zaprzężonej w renifery.
To tylko wstęp do tego co nas czekało. Po przekroczeniu bramek szatni zostaliśmy przeniesieni na dwór króla Jana. O sarmackim życiu, upodobaniach króla, ucztach opowiedziała nam pani przewodnik podczas zajęć muzealnych. Barwne przepisy staropolskiej kuchni, dotyczące dań takich jak: łapy niedźwiedzia, gęś czarna czy bobrowe ogony, wywarły na nas niesamowite wrażenie. Nieliczni szczęśliwcy mieli okazję poczuć się jak szlachcic sarmata, przymierzając elementy staropolskiego stroju – żupan, kontusz, pas kontuszowy, kołpak.
Z Wilanowa pojechaliśmy do Zamku Królewskiego, w którym podziwialiśmy piękne wnętrza. Spacer po komnatach dostarczył nam mnóstwo wrażeń estetycznych. Mogliśmy podziwiać obrazy namalowane przez wielkich artystów: Jana Matejkę, Bernardo Bellotto.
Duże wrażenie zrobiła na nas również sala, w której została uchwalona Konstytucja 3 maja.
Zwieńczeniem wycieczki był spacer po Warszawie. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Kilińskiego, następnie harcerze oddali cześć rówieśnikom walczącym w Powstaniu Warszawskim przy pomniku Małego Powstańca. Z zainteresowaniem wysłuchali o ofiarności młodych mieszkańców Warszawy, którzy walczyli z okupantem niemieckim. Dotarliśmy również do miejsca pracy i zamieszkania p. Prezydenta. Powitał nas dumnie sam Książę Józef Poniatowski. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza.
Na Placu Piłsudskiego znajdowały się jeszcze elementy z obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Wyposażeni w ogromną wiedzę wróciliśmy do domu.