Up Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę Slideshow

Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Józefowie nad Wisłą odbyła się 10 października 2015 r. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Udział w wyjeździe wzięło 19 maturzystów. Jak co roku organizacją tej pielgrzymki zajęli się nasi katecheci: ks. Andrzej Walencik i pani Joanna Błaszczykowska. Wśród osób, które jechały z nami i dbały o nasze bezpieczeństwo byli również nasi nauczyciele: wicedyrektor szkoły pani Jolanta Jurak, pani Barbara Jodłowska. Młodzież rozpoczęła modlitwy od przejścia Drogi Krzyżowej, następnie stanęła przed łaskami słynącym cudownym obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej, przeszła przez Salę Rycerską i Kaplicę Adoracji Najświętszego Sakramentu.
    Licealiści poprowadzili koronkę do Miłosierdzia Bożego, usłyszeli krótkie świadectwo o zawierzeniu Maryi od jednego z kleryków. Głównym punktem dnia była msza święta w bazylice na Jasnej Górze, podczas której nastąpiło uroczyste zawierzenie maturzystów Najświętszej Maryi Pannie.
    Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, który podczas kazania nawiązał do ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej i zwrócił uwagę na 3 elementy: radość, pełnię,wiarę. Arcybiskup mówił, że tym, który daje prawdziwą radość jest Bóg. On chce dawać dobre rzeczy, bo tylko On wie, czego nam naprawdę potrzeba byśmy byli szczęśliwi w życiu. Natomiast jeśli o coś prosimy Pana, to otrzymujemy w obfitości. Nawiązując do wiary, zachęcał do proszenia przez wstawiennictwo Maryi, by maturzyści przychodzili do Niej ze swoimi prośbami i z żywą wiarą prosili, podobnie jak miało to miejsce na weselu w Kanie Galilejskiej. Sugerował, by zwrócić uwagę na słowa Maryi do uczniów Jezusa: ,,Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Arcybiskup kilka razy powtarzał te słowa jako klucz kazania. Przez cały dzień księża zachęcali młodzież, by prosiła o dary Ducha Świętego:
1. Dar Mądrości - by uznać, że Bóg jest miłością
2. Dar Rozumu - by rozumieć prawdę wiary
3. Dar Rady - by podejmować właściwe decyzje
4. Dar Męstwa - by bronić wartości
5. Dar Umiejętności - by dostrzegać Boga w świecie
6. Dar Pobożności - by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi
7. Dar Bojaźni Bożej - by być ufnym
    Motywowali wszystkich, by otworzyli się na słuchanie, by nie bali się i posłuchali tego, co Bóg ma do powiedzenia. W trakcie Eucharystii licealiści (poprzez sformułowane prośby) zawierzyli siebie i swoje pragnienia Matce Bożej. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki towarzyszyła radość, energia, śpiew, zaduma. Maturzyści mieli czas, by spojrzeć w cudowny obraz i oddać wszystkie swoje troski, by z nową nadzieją wrócić do domu.

Barbara Jodłowska, Joanna Błaszczykowska

pielgrz01
pielgrz02
pielgrz04