6 i 13 listopada 2015 r. odbyły się dwie lekcje archiwalne w Państwowym Archiwum w Kraśniku.
W lekcji uczestniczyły klasy gimnazjalne – pierwsza A i pierwsza B. Lekcje poprowadził pracownik archiwum.
Poznaliśmy rodzaje archiwów w Polsce: państwowe, prywatne, zakładowe, kościelne i partii politycznych. Pracownik archiwum pokazał uczniom najstarszy dokument przetrzymywany w Kraśniku. Są to dokumenty z Zespołu Szkół z Urzędowa z 1795 r. Innym starym dokumentem była kronika harcerska z 1919 r. Drużyna nosiła nazwę imienia Langiewicza. W niej znajdowały się opisy wojny z 1920 r.
Pracownicy archiwum uczyli nas jak pracować na stronie „Pradziad”, jak szukać swoich przodków, jak tworzyć swoje drzewo genealogiczne i jak czytać księgi meldunkowe. Ponadto zwiedziliśmy magazyny archiwum, zobaczyliśmy zasoby archiwum, poznaliśmy pracę archiwisty i sposoby konserwacji książek i dokumentów. Pracownicy pokazali nam jak archiwizuje się stare dzieła przy pomocy nowoczesnego skanera. Na zakończenie „nietypowej lekcji historii” obejrzeliśmy film pt. Praca w archiwum państwowym.
Jadąc do Kraśnika odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z I i II wojną światową. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Mazanów przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z 1914/1915 r. oraz w miejscowości Owczarnia przy pomniku mówiącym o wydarzeniach z 1944 r. Była to dla nas lokalna lekcja o „Małej Ojczyźnie”.
(Gimnazjaliści)